katalog produktów

Wykroje z filcu

Jako producent podkładek filcowych mamy możliwość przygotować samoprzylepny filc techniczny w formie rolek, wykroi (powycinanych elementów filcowych) oraz samoprzylepnych arkuszy filcowych. Duże możliwości dopasowania do potrzeb Klienta dają wykroje z filcu.

Filc to kawałek materiału ze sztucznych lub naturalnych włókien. Ma charakterystyczną strukturę – miękką i gęstą. Nie ma tylko jednego zastosowania. Filc jest bardzo uniwersalnym materiałem.

Filc jest efektem spliśniania tkanin wełnianych, sierści zwierząt lub sztucznych włókien. To proces polegający na łączeniu materiałów w zwartą masę. Takie połączenie może być dodatkowo wzmacniane poprzez zastosowanie gorącej pary wodnej, słabych kwasów, zasad, a także duży nacisk, ewentualnie tarcie. Dzięki temu do jego produkcji nie ma potrzeby stosowania klejów i nici. Spliśnianie przeprowadzane jest przez specjalne, dedykowane do tego maszyny.

Filc jest bardzo trwały, elastyczny i wytrzymały, charakteryzuje się odpornością na rozciąganie, rozrywanie i strzępienie. Doskonale radzi sobie z wchłanianiem wilgoci oraz cieczy. Ponadto świetnie izoluje ciepło oraz może być wykorzystywany do absorbowania dźwięków. Dzięki tym właściwościom, ma bardzo szeroki zakres zastosowań.

Właściwości filcu

  • filc uszczelkowy ma dobre właściwości cieplne, to dobry materiał izolacyjny, 
  • filc do wygłuszania ma bardzo dobre właściwości akustyczne,
  • filc samoprzylepny lub uszczelki filcowe można wykorzystać jako materiał dystansujący, 
  • filc to materiał tłumiący drgania,
  • filc jest świetnym materiałem filtrującym,
  • filc doskonale chłonie ciecze.

Zastosowanie filcu

Równie często co w domu, filc można spotkać w zakładach przemysłowych. Jest to bardzo uniwersalny materiał, który posiada wiele cech i właściwości, niezbędnych w wielu zastosowaniach. Bardzo często wykorzystywany jest jako narzędzie polerskie oraz do usuwania zarysowań.

Filc może być stosowany jako uszczelka – ochrona przed pyłami i cieczami oraz osłona zabezpieczającą np. meble. Ponadto świetnie sprawdzi się jako materiał wykorzystywany przy smarowaniu powierzchni lub elementów.

Podział filcu ze względu na rodzaj i zastosowanie:

Filc polerski

Filc do polerowania jest przeznaczony do czyszczenia oraz przeprowadzania precyzyjnych mechanicznych prac polerskich. Wykorzystuje się go do usuwania zarysowań z powierzchni metalowych oraz plastiku. Dodatkowo filc polerski doskonale sprawdza się przy polerowaniu szkła oraz materiałów kamiennych. Filc do polerowania w różnych kolorach można łączyć z innymi materiałami, np. plastikiem, drewnem, szczególnie jeśli jest to filc samoprzylepny.

Filc podkładowy

Filc pod meble — używa się go w przemyśle meblarskim jako osłony do tkanin przed uszkodzeniami. W budownictwie znajduje zastosowanie jako filcowa taśma wygłuszająca pod legary. Podczas prac dekarskich stosuje się go do zabezpieczania przed korozją i wilgocią pojawiającą się na wewnętrznej stronie dachu. Dużą zaletą filcu jest możliwość przetwarzania go pod kątem różnych kształtów, dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Możemy go przygotować w formie wykrojów, arkuszy czy rolki. Filc pod meble to także estetyczna ochrona podłogi i ścian przed zarysowaniami i ubiciami.

Filc uszczelkowy

Filc uszczelkowy pochłania pył, absorbuje ciecze, ma doskonałe właściwości izolacyjne i wygłuszające. Ze względu na swoją grubość i zdolność niwelowania drgań jest chętnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu do prac konstrukcyjnych. Filc uszczelkowy samoprzylepny w formie taśmy to dobra alternatywa dla klasycznych uszczelek. Uszczelki filcowe doskonale tłumią drgania, wytłumiają oraz filtrują.

Filc wygłuszeniowy

Filc do wygłuszania ma bardzo dobre właściwości akustyczne, jest stosowany w elementach konstrukcyjnych do amortyzacji, wygłuszenia samochodów i maszyn. Filc do wygłuszania to obowiązkowy element dla miłośników car-audio, ponieważ zapobiega powstawaniu rezonansu akustycznego. Warto pamiętać o wyjątkowych właściwościach filcu do wygłuszania także przy projektowaniu wnętrz specjalistycznych, np. studio nagrań.

Filc samoprzylepny

Filc samoprzylepny – możemy przygotować jako jednostronnie lub dwustronnie klejący materiał w formie rolek, wykrojów lub arkuszy – zależy od zapotrzebowania oraz właściwości, jakie chcemy uzyskać. Możemy przygotować filc z klejem akrylowym lub kauczukowym. A to dzięki własnemu zapleczu produkcyjnemu.

Filc do smarowania / filc wełniany

Filc do smarowania – filc wełniany posiada strukturę porowatą i zabudowane kanaliki włosowate, to sprawia, że jest bardzo nasiąkliwy. Zaabsorbowane ciecze są stopniowo uwalniane, dzięki czemu filc może służyć jako skuteczny środek do smarowania. Zapraszamy do składania zapytań ofertowych. Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze towaru. W naszej ofercie znajdziesz też taśmy, kleje i wykroje.

Epat – producent wykrojów filcowych

Filc to bardzo uniwersalny materiał, o wielu właściwościach. Powstaje na skutek spliśniania w maszynie tkanin wełnianych, sztucznych włókien lub sierści zwierząt. Do jego produkcji nie stosuje się nici albo klejów. Filc jest materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest w transporcie, przy magazynowaniu oraz na produkcji. Aby korzystać z filcu skuteczniej, Epat przygotowuje specjalne z niego wykroje, w różnych kształtach i rozmiarach. Pozwala to na dobór właściwego i gotowego wykroju filcowego zgodnego z zapotrzebowaniem.

Zastosowania wykrojów filcowych w przemyśle

Wykroje filcowe dostarczane przez Epat mogą mieć różną formę – samoprzylepnych kółek, kwadratów lub całych arkuszy. Wykorzystywane są przez wiele firm, z różnych sektorów przemysłowych. Najczęściej wykroje filcowe spotykane są w branży tekstylnej jako podszewki, wkładki, a nawet elementy podeszwy. Równie często z wykrojów filcowych korzysta przemysł meblarski. Zarówno przy samej produkcji mebli, ale również jako podkładki pod nogi do zabezpieczenie przed zarysowaniom i ślizganiu się. Firmy automotive też chętnie i często wykorzystują filc w arkuszach i wykrojach. Do wygłuszania, izolacji termicznej lub jako uszczelnienie. Wykroje filcowe są stosowane w przemyśle elektronicznym do izolacji termicznej i ochrony przed elektrostatyką. Filc o wysokiej jakości izoluje przed ciepłem i zapewnia ochronę elektronicznym komponentom. To tylko kilka z przykładów tego, jak można wykorzystywać filc w przemyśle. Wszystko zależy od potrzeby oraz pomysłu. Epat wyprodukuje wykroje filcowe w niezbędnym formacie.

Rodzaje wykrojów filcowych

Samoprzylepne kółka i kwadraty, czy arkusze filcowe Epat może wykonać w formie pojedynczych elementów, arkusza z powycinanymi elementami lub jak klient woli np. podkładki filcowe w formie roli przemysłowej. Podkładki filcowe ułatwiają przesuwanie mebli oraz chronią podłogę przed uszkodzeniem czy zarysowaniem. Epat posiada bogatą paletę kolorów filcu np. filc czarny, filc biały, filc brązowy, filc szary itd. Dysponuje zarówno miękkim filcem, z którego wykonuje podkładki przeznaczone do lekkich mebli np. krzeseł czy filcem o dużej twardości z którego wycina samoprzylepne podkładki przeznaczone do ciężkich mebli np. komody. Wykroje filcowe, Epat może pokryć lub zalaminować zarówno klejem akrylowym albo hot-melt (kauczukowym). Jeśli szukasz podkładek filcowych z mocnym klejem, bądź grubych podkładek filcowych zgłoś się do nas. Jesteśmy producentem wykrojów z filcu.

Masz pytania?
Odezwij się do nas!